Pyszne cytrynowe trufle (z filmem)

Trufle cytrynowe robię prawie na każdą większą okazję, ponieważ rozchodzą się jak ciepłe bułeczki :) Wszystkim zawsze smakują, ja zresztą też je uwielbiam!
Są orzeźwiające, z nutką białej czekolady, wspaniałe. Idealnie sprawdzą się na nadchodzącego Sylwestra, ale też jako przekąska do kawy. Koniecznie spróbujcie.
Potrzebujemy (składniki na około 25-30 sztuk)

  • 250 g serka mascarpone
  • skórka otarta z dwóch cytryn
  • sok wyciśnięty z jednej cytryny
  • 1 szklanka mleka w proszku
  • 200 g białej czekolady
Białą czekoladę rozpuszczamy w kąpieli wodnej.
Cytryny myjemy, zalewamy wrzątkiem na kilka sekund, następnie na tarce z małymi oczkami ścieramy skórkę. Z jednej cytryny wyciskamy sok.

Do misy miksera przekładamy mascarpone, rozpuszczoną czekoladę i mleko w proszku. Miksujemy na puszystą masę, na koniec powoli dodajemy sok z cytryny, a następnie skórkę. Chwilę miksujemy. 
Przykrywamy folią spożywczą i wkładamy do lodówki na 2-3 godziny.

Po tym czasie wyjmujemy z lodówki, formujemy kulki i jeśli planujemy je obtoczyć w czekoladzie, schładzamy przynajmniej przez godzinę. Możemy też włożyć na kilka minut do zamrażalnika.

Czekoladę (około 2 tabliczki, mleczną lub białą) rozpuszczamy w kąpieli wodnej, moczymy w niej kulki, u mnie sprawdziło się układanie ich łyżeczką, szybkie obtoczenie w czekoladzie i przełożenie na kratkę. Dzięki temu, że kulki były zmrożone - czekolada od razu zastygała,

Smacznego!


0 komentarze:

Prześlij komentarz

 

Blogger news